Op 9 mei kreeg de wereld te horen dat een Canadese tiener een Mayastad had ontdekt op basis van de theorie dat de Maya’s hun steden bouwden aan de hand van sterrenbeelden.
William Gadoury, amper 15 jaar oud, had gezien dat sommige reeds ontdekte Mayasteden bijzonder ver van een rivier waren gebouwd, in moeilijk toegankelijke bergen, of op vruchtbare grond. Niet logisch, vond hij. Daar moest een verklaring voor zijn.
Hij analyseerde 22 sterrenbeelden van de Maya’s. Toen hij alle sterren met elkaar verbond op een kaart, zag hij dat de contouren overeenkwamen met liefst 117 Mayasteden. Iets wat geen enkele wetenschapper voordien bedacht had.
Hersenspinsels van creatieve geesten
Toen hij het 23e sterrenbeeld bestudeerde, werd het nog interessanter. Hij verbond de sterren met elkaar, maar merkte dat er een stad ontbrak. Met satellietfoto’s van de NASA slaagde hij er vervolgens in de ontbrekende stad te ontwaren in de zone van het sterrenbeeld. Wetenschappers waren diep onder de indruk.
Voorlopig is nog niemand de jungle ingegaan om de stad in werkelijkheid te gaan bekijken. William heeft zijn werk overhandigd aan twee Mexicaanse archeologen, maar die zijn nog niet afgereisd naar de plek waar de onontdekte Mayastad zou moeten staan.
Na de ontdekking kwamen verschillende wetenschappers aan het woord in de media die zeiden dat het nieuws op een misvatting berust. De Amerikaanse astronoom Anthony Aveni stelt dat het leggen van een verband tussen moderne sterrenkaarten en een groot aantal door de mens gerealiseerde bouwwerken niets meer is dan hersenspinsels van creatieve geesten.
Puur per toeval
“De geografische locaties van bouwwerken op aarde bepalen middels sterrenkaarten is een typisch modern westers concept,” aldus Aveni, toevoegende dat de kosmos zeker een rol speelde in de locatiekeuze van bepaalde bouwwerken, maar niet met de nauwkeurigheid zoals Gadoury nu claimt.
Aveni durft alleen niet hardop te zeggen dat de tiener fout zit. De astronoom prijst het initiatief van de tiener en zei te hopen dat hij subsidie krijgt om zijn werk verder te ontwikkelen.

Ook Francisco Estrada-Belli van de National Geographic Society, die gespecialiseerd is in Maya-archeologie, zei dat er op basis van de huidige satellietbeelden nog geen uitsluitsel is te geven. Hij voegde toe geen piramides te kunnen ontwaren.
De specialist sluit ook niet uit dat Gadoury de stad puur per toeval vond. “Ik ben ervan overtuigd dat er nog honderden Mayasteden ontdekt moeten worden,” zei hij. “Ze bevinden zich overal. Als je je vinger op een willekeurige plek op de kaart van het gebied legt, is de kans aanzienlijk dat zich in de buurt een stad bevindt.”
Jaloers
Hoe dan ook is duidelijk geworden dat de positie van de overige 117 Mayasteden precies overeenkomt met de vorm van de sterrenbeelden van de Maya’s, schrijft Alejandro Azcárate voor de Yucatan Times. De experts die de jonge Canadees in diskrediet brengen zijn volgens hem vooral jaloers en komen niet met wetenschappelijke argumenten.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Frans Timmermans nadrukkelijk gelinkt aan lobbyschandaal: ‘Een grote schande’
VIDEO: We zijn in slaap gesust omdat onze media slaafs de New York Times volgen
Deze 2 Kamerleden weten al vóórdat het rapport van prof. Meester uitkomt dat er alleen maar ‘desinformatie’ in staat
Volkskrant onder vuur wegens ‘bizarre propaganda’ over coronavaccin: ‘Wat ís dat voor ‘journalistiek’?’
Pieter Omtzigt zet politieke speelveld op zijn kop: Verlosser of kartelpartij?
Veel militairen zijn ‘pertinente leugens en angstporno’ over ‘Russische’ drones grondig beu, maar moeten zwijgen
Elon Musk: “We leven in een computersimulatie van een hogere beschaving”
Piramide in Moskou ‘straalt positieve energie uit’ (video)
Terwijl Timmermans wordt AANGEKLAAGD mag hij Wilders in de talkshows ongestoord wegzetten als nazi