Geachte redactie,
Graag wil ik hierbij reageren op het volgende artikel van feitenchecker NUcheckt:
Het gecheckte artikel:
https://www.facebook.com/9fornews.nl/posts/2047169305409324
Het betreffende artikel is een feitelijke weergave van een stuk dat is verschenen op de website Doorbraak.be en in het tijdschrift van de ULB, Science – Climate et Energie. In het artikel wordt een emeritus hoogleraar geciteerd die uitspraken doet over het IPCC. Het staat vast dat de hoogleraar deze uitspraken heeft gedaan.
Toch wordt NineForNews door NUcheckt beticht van nepnieuws, terwijl het artikel zoals aangegeven een feitelijke weergave is van uitspraken die zijn gedaan door een hoogleraar. Als NUcheckt vindt dat de gedane uitspraken niet kloppen, dan moet NUcheckt enkel het artikel van Doorbraak.be of het tijdschrift van de ULB factchecken.
Overigens wordt nergens in het oorspronkelijke artikel beweerd dat de VN ontkent dat klimaatverandering wordt veroorzaakt door de mens, zoals de titel van NUcheckt suggereert. Dat maakt de titel tendentieus, aangezien deze de lading niet dekt.
Op dezelfde manier werden De Gelderlander, Radio 1, GeenStijl en TPO eerder beticht van nepnieuws door EU-taskforce EU versus Disinformation, terwijl het ging om feitelijke verslaggeving.
Zo werd een TPO-reportage van Chris Aalberts beoordeeld als nepnieuws, terwijl het ging om een feitelijk verslag van een Forum voor Democratie-bijeenkomst. Omdat wát er tijdens de bijeenkomst werd gezegd volgens de werkgroep niet klopte, werd het bericht als nepnieuws bestempeld.
In feite hanteert NUcheckt dezelfde werkwijze: een feitelijk verslag van een publicatie wordt gefactcheckt, maar omdat de factchecker de gedane uitspraken onjuist acht, wordt het bericht bestempeld als nepnieuws.
De meldingen over TPO en GeenStijl, die net als NineForNews volledig in hun recht stonden, werden verwijderd, maar niet gerectificeerd. De taakgroep weet opname aan een ‘vertaalfout’. Hierop dagvaardde advocatenkantoor Kennedy Van der Laan de EU namens GeenStijl, De Gelderlander en TPO. De beschuldigingen dienen duidelijk zichtbaar te worden gerectificeerd, op straffe van een dwangsom van tienduizenden euro’s, aldus de dagvaarding:
NineForNews eist om deze reden dat NUcheckt de factcheck rectificeert en de beoordeling ongedaan maakt. Gebeurt dat niet, dan zien wij ons genoodzaakt soortgelijke stappen te ondernemen.
Bij deze hoop ik u voldoende te hebben geïnformeerd.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Arts onthult: zo slecht is transgendermedicatie voor het lichaam
Ongevaccineerde Novak Djokovic wint door Moderna gesponsorde US Open
Schokkend nieuw bewijs kan ‘UFO-mysterie rond Brits Roswell voor eens en voor altijd oplossen’
De wereld positief blijven bekijken
Egyptisch Atlantis geeft geheimen prijs. Duikers doen mysterieuze ontdekking tussen onderwaterruïnes
Kaag stevig aangepakt: ‘Wat een treurigheid, wat een leegheid’
EU lanceert stilletjes Orwelliaans “Centrum voor Democratische Veerkracht”: dit zijn ze van plan
Syrisch schaakbord: Hoe Poetin de Amerikaanse grootmeesters in het eindspel gaat verslaan
Vrije energie: De sterspoel, heilige geometrie en de joulethief ringer