Het politieke debat over een nucleair akkoord met Iran leidt in de Verenigde Staten tot ongeziene politieke ingrepen. Maandag verstuurden 47 Republikeinse senatoren een open brief aan de leiders van de Islamitische Republiek Iran waarin ze betogen dat een nucleair akkoord zonder parlementaire bekrachtiging niet veel waard is.
Zo’n akkoord, schrijven ze, kan door de volgende Amerikaanse president met een pennenstreep ongedaan gemaakt worden. De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zei vorige week tegenover het Amerikaanse parlement dat zo’n akkoord de weg zou plaveien voor een Iraanse kernbom, in plaats van die bom onmogelijk te maken.
Het Witte Huis en de president waren op zijn zachtst gezegd niet blij met de brief, die is geschreven door senator Tom Cotton (foto). “Ik denk dat het wat ironisch is dat Amerikaanse parlementsleden op dezelfde lijn zitten als de hardliners in Iran,” zei president Obama. “Dat is een ongewone coalitie.”
Voor de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Javad Zarif is de brief voornamelijk een propagandamiddel. “Het is interessant om vast te stellen dat sommige politieke groepen zo bang zijn voor een dergelijk akkoord, dat ze naar onconventionele methodes grijpen,” zei hij.
Een petitie op whitehouse.gov die oproept tot gerechtelijke vervolging van de 47 senatoren, is inmiddels al meer dan 210.000 keer ondertekend. Omdat er binnen 30 dagen meer dan 100.000 handtekeningen zijn opgehaald, moet het Witte Huis op de petitie reageren.
De starter van de petitie stelt dat de 47 senatoren zich schuldig hebben gemaakt aan verraad door de Logan Act uit 1799 te overtreden, een wet die onbevoegden verbiedt te onderhandelen met buitenlandse overheden.
Professor Jerome Barron van de George Washington University zei dat hij de brief van de senatoren ‘respectloos’ vindt, maar gelooft niet dat ze verraad hebben gepleegd. Toen perschef Josh Earnest van het Witte Huis werd gevraagd naar de mogelijke overtreding van de Logan Act, zei hij dat het ministerie van Justitie zich daarover moet buigen.
[ABC]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Maagkanker kan bestreden worden met deze magische vrucht. Dit is het bewijs dat geleverd is
‘Ontluisterend’ rapport scheurt beerput op het Mediapark open. Martin Bosma ontmaskert platvloerse graaiers bij de NPO
Kijk deze explainer: Tristate City was toch een ‘complottheorie’?
Deze wonderhoning doodt meer bacteriën dan alle beschikbare antibiotica
De griepprik verzwakt je immuunsysteem. Deze onderzoekers zijn verbijsterd
‘Gigantische ontdekking’: Wetenschappers stuiten op oudste vorm van schrift in mysterieuze 40.000 jaar oude graveringen
Kaag na verkiezingsnederlaag: stem van degene die niet heeft gestemd is nét zo belangrijk
Miljardair: de meeste mensen beseffen niet dat ze slaven zijn in de Matrix
Mediamagnaten boeken recordwinst ondanks angstcampagne piraterij