Met de Arecibo-radiotelescoop in Puerto Rico zijn onverklaarbare radiosignalen opgevangen. Dat meldt National Geographic. De signalen blijken van buiten ons sterrenstelsel te komen. Wetenschappers zijn erg nieuwsgierig geworden en hopen dit nieuwste kosmische raadsel te kunnen ontrafelen.
Het korte radiosignaal, een korte radioflits geheten, is in november 2012 gedetecteerd. Een dergelijk signaal werd pas enkele keren opgevangen. In 2007 registreerde de Parkes-radiotelescoop in New South Wales ook een korte radioflits. Sindsdien zijn deze signalen wereldwijd slechts vier keer waargenomen.
Omdat het signaal zo zeldzaam is en zich niet herhaalt, vroegen sommige wetenschappers zich af of het signaal wel uit de ruimte afkomstig is. De ontdekker van dit soort radiosignalen, astronoom Duncan Lorimer van de West Virginia University, publiceerde deze maand een studie over de waarneming.
Onderzoekers kunnen aan de hand van de mate van dispersie van het radiosignaal – het verschijnsel dat de lagere frequenties een fractie later bij de telescoop arriveren dan de hogere – de afstand tot de bron bepalen. In het geval van het Arecibo-signaal, dat drie duizendste van een seconde duurde, kwamen wetenschappers tot de ontdekking dat de radioflits een afstand van miljarden en miljarden lichtjaren heeft afgelegd. Niemand kan precies zeggen hoe de flits is geproduceerd.
Er bestaan verschillende theorieën over de herkomst van het signaal. De meeste daarvan zijn gerelateerd aan exotische objecten in de ruimte zoals neutronensterren, grote magnetische sterren of zwarte gaten. Astronomen hopen op meer waarnemingen zodat ze de bron van het mysterieuze signaal kunnen achterhalen.
De Arecibo-radiotelescoop is één van de beroemdste telescopen ter wereld, voornamelijk vanwege zijn enorme omvang. De belangrijkste schotel heeft een doorsnee van 305 meter. De telescoop is van belang geweest bij veel wetenschappelijke ontdekkingen.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Roken van medicinale cannabis goed voor mensen met MS
Hoofdauteur van studie over giftige deeltjes in vaccins spreekt zich uit. Loop jij gevaar?
‘Sensationele vondst’: Eerste piramide ontdekt in Kazachstan
Aangifte en officiële klacht tegen hoogleraar Wim Voermans: ‘Dit gaat werkelijk alle perken te buiten’
Demissionair minister Van Weel en deze andere Nederlanders aanwezig op Bilderbergconferentie, depopulatie staat op de agenda
‘Hulde: na een lange strijd krijgen de corona-wappies iedere dag een stukje meer gelijk’
Gideon van Meijeren doet ‘schokkende onthullingen’ over zijn strafzaak
Walmart onderzocht wegens belastingontduiking en witwassen
De 10 geheime wapens van de voedselindustrie