Buitenland

Slowaakse premier Fico haalt fel uit naar EU-plan om Russische energie af te bouwen: “Zijn we zulke idioten geworden?”

Help door dit artikel met kennissen op je social media te delen!

De Slowaakse premier Robert Fico heeft in een veelbesproken videofragment hard uitgehaald naar het Europese energiebeleid en de plannen van de Europese Unie om tegen 2027 volledig te stoppen met de import van Russisch gas en Russische olie. De uitspraken, inmiddels breed gedeeld op sociale media, zorgen opnieuw voor discussie over de Europese sanctiekoers tegenover Rusland en de economische gevolgen daarvan voor EU-lidstaten.

Tijdens een toespraak in Bratislava stelde Fico dat Slowakije officieel bezwaar heeft aangetekend tegen de Europese plannen binnen het zogeheten REPowerEU-programma. Dat programma werd door de EU opgezet om de afhankelijkheid van Russische fossiele brandstoffen na de escalatie van de oorlog in Oekraïne drastisch te verminderen.

---Lees verder na dit advertentieblokje---

Volgens Fico dreigt Europa zichzelf economisch te verzwakken door Russische energie volledig uit te sluiten.

“We moeten energiebronnen diversifiëren, natuurlijk,” zei hij. “Maar waarom zouden we tegelijkertijd de mogelijkheid uitsluiten om Russische olie en gas te blijven gebruiken?”

Kritiek op rol van de Verenigde Staten

Het scherpste deel van zijn betoog richtte zich op de rol van de Verenigde Staten binnen de Europese energiemarkt. Fico beweerde dat tijdens gesprekken duidelijk werd gemaakt dat Amerikaanse partijen grote belangstelling hebben voor Europese energieinfrastructuur.

Daardoor dreigt een situatie waarin Rusland energie verkoopt aan Amerikaanse bedrijven, die diezelfde energie vervolgens tegen hogere prijzen doorverkopen aan Europa.

“Dus de Russen leveren olie en gas aan de Amerikanen tegen normale prijzen, en de Amerikanen verkopen het daarna met hoge marges aan ons terug,” zei Fico. “Zijn we al zulke idioten geworden?”

Met die uitspraak verwoordde hij een bredere kritiek die ook elders binnen Europa klinkt: dat de EU zichzelf economisch benadeelt door goedkope Russische energie af te wijzen, terwijl Europese consumenten en bedrijven geconfronteerd worden met torenhoge energieprijzen.

“Historisch verbonden” met Russische energie

Fico benadrukte dat Slowakije niet tegen alternatieve energiebronnen is. Hij verwees naar import via tankers en alternatieve pijpleidingen zoals de Adria-route. Tegelijk stelde hij dat die opties aanzienlijk duurder zijn.

Hij wees er bovendien op dat delen van de Slowaakse infrastructuur historisch gebouwd zijn voor Russische olie en gas.

“Als onze raffinaderijen ontworpen zijn voor Russische olie, waarom zouden we die dan niet blijven gebruiken?” vroeg hij zich af.

Volgens Fico moet energiebeleid in de eerste plaats gebaseerd zijn op economische logica en bevoorradingszekerheid, niet op politieke symboliek.

“We financieren de oorlog niet”

De Slowaakse premier verwierp ook expliciet het argument dat de aankoop van Russische energie de Russische oorlogsmachine financiert. Dat argument noemt hij overdreven.

Hij verwees daarbij naar het feit dat verschillende Europese landen nog altijd Russisch vloeibaar aardgas (LNG) importeren. Met name Frankrijk werd indirect genoemd als voorbeeld van een land dat nog steeds Russische energie aankoopt.

“Het aandeel van Russisch LNG in Europa stijgt zelfs,” zei Fico.

REPowerEU “grote onzin”

Fico spaarde ook het Europese REPowerEU-programma niet. Hij noemde het beleid meerdere keren “nonsens” en sprak de hoop uit dat de juridische procedure van Slowakije tegen de Europese maatregelen succesvol zal zijn.

Europa dreigt tegen 2027 vrijwillig afstand te doen van stabiele en relatief goedkope energiebronnen zonder dat er een gelijkwaardig alternatief beschikbaar is.

“Als we deze verplichtingen niet kunnen terugdraaien, dan eindigen we in 2027 zonder Russische olie en gas,” zei hij. “Dat is grote onzin.”

Hij reageerde daarnaast op kritiek over zijn bezoek aan een Sovjet-oorlogsmonument, waar hij een krans neerlegde ter herdenking van gesneuvelde soldaten van het Rode Leger.

“Dat is toch geen aanval op de Europese Unie?” zei hij.

Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack voor exclusieve content.

Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek

Interessant

5 14 stemmen
Artikel waardering

Robin de Boer

Robin de Boer (1983) heeft Economische Geografie gestudeerd aan de Rijksuniversiteit Groningen. Hij is sinds juni 2014 werkzaam als hoofdredacteur van NineForNews.
Aanmelden
Laat het mij weten wanneer er
guest

16 Reacties
Oudste
Nieuwste Meeste stemmen
Inline Reacties
Alle reacties zien
Maria
Maria
1 uur geleden

Net als Victor Orban, is Fico een man die nuchter nadenkt met een helder verstand.
De hele EU zit vol zieke geesten.

Plien
Plien
1 uur geleden

Misschien een model om Europa bankroet te laten gaan ..

Joost
Joost
1 uur geleden

Geen wonder dat er een aanslag is gepleegd op Fico .
Wij moeten volledig afhankelijk worden van de VS en Israël.

Charlotte
Charlotte
54 minuten geleden

Die hele EU die zijn knots knettergek!… Mag hopen dat deze man zijn poot stijf houdt! De Amerikanen willen de gehele macht hebben over de energie etc… Gas en olie!.. Een Rusland geheel uitsluiten!.. Krankzinnig!…💯‼️👊🤦🏼‍♀️😠

Sophie
Sophie
52 minuten geleden

Zo is het! waarom nog meer (spreekwoordelijke) olie op het vuur gooien?
We draaien onszelf de nek om.
Laten we ophouden met vijanddenken en samenwerking bevorderen.
De EU is een oorlogszuchtig en geldverslindend monster geworden, waar niemand, behalve von der Leijen en haar vriendjes beter van wordt.
Stop de waanzin van macht en geld te verheerlijken.
Dat heeft altijd strijd opgeleverd en niets zinnigs toegevoegd.

Rombout
Rombout
49 minuten geleden

EU is onze vijand. Tijd om er uit te stappen.

Jill
Jill
49 minuten geleden

We moeten helemaal hysterisch zijn en in paniek zijn over de “energiecrisis” en vervolgens wilt de EU de problemen- die ze zelf veroorzaken – nog groter maken. Is het dom? ..kijk we weten dat ze ons kapot willen en dat ze vooral zelf zullen kopen van de bieder die het meest hun zakken vult.

Ron
Ron
47 minuten geleden

Brussel is bezig met het zelf vernietigen van Europa.

Frits
Frits
41 minuten geleden

Het wordt tijd dat de mensen in het EU parlement is nuchter gaan nadenken over hoe de Europese landen bestuurd zouden moeten worden. Ik ben wel een voorstander van een verenigd Europa, maar niet van een oorlogszuchtig monster zoals Ursula von der Leyen die maar blijven aansturen op Rusland, Zoals vroeger in het leger als men het had over de vijand werd altijd gekeken naar het oosten. Uiteindelijk zijn de Russen de grootste bevrijders geweest van Europa. Maar de Amerikanen tezamen met de Canadezen eisten de overwinning op. Daar hebben we nu nog last van door hun invloed op de diverse regeringen in Europa. Dus laat Trump bases maar sluiten en zijn militairen terughalen. En vergeet ook niet het arsenaal aan kruisraketten en dergelijke mee te nemen.

Koos werkeloos
Koos werkeloos
32 minuten geleden

Ook dit is volgens het grote draaiboek AGENDA 2030, alles moet naar de klote.

Arjan
Arjan
25 minuten geleden

Dat programma werd door de EU opgezet om de afhankelijkheid van Russische fossiele brandstoffen na de escalatie van de oorlog in Oekraïne drastisch te verminderen.

Waarom gaat het om hier mis?

Fossiele brandstoffen is de grootste onzin dat bestaat. Hiervoor verwijs ik graag naar documaker Marijn Poels die hier over een documentaire heeft gemaakt welke is te vinden op diverse video platforms. De Russische olievelden die in de zeventiger jaren leeg getrokken zijn spuiten al jaren weer aardolie naar de oppervlakte.

Geert
Geert
16 minuten geleden

Agenda 2030 wordt uitgevoerd, build back better.

de leugen regeert
de leugen regeert
15 minuten geleden

De EU zit vol zieke geesten Psychopaten Weg met die afgrijselijke EU van de even afgrijselijke Ursula von der Leyen een dictator die ons de afgrond wil insturen stort die draak in haar eigen gemaakte Beerput de VS en Israël zijn het kwaad in deze door en door verrotte wereld

Arie N
Arie N
4 minuten geleden

We zijn hartstiike gek dat we gas gaan halen uit Amerika dat vanuit Rusland daar naar toe geexporteerd is.Ze laten ons de hoofdprijs betalen voor gas dat we op een veel kortere weg naar Nederland kunnen vervoeren. En dan dat achterlijke zooitje wat EU heet en zegt dat we in oorlog zijn met de Russen.Terwijl we het zelf tot 2022 rechtstreeks van hen betrokken via die nordtream pijpleiding.Wat dat betreft hebben we geen oorlog met de Russen.Maar het wordt allemaal opgezet door Amerika omdat die failliet zijn en geld nodig hebben.

Back to top button
16
0
We lezen graag je reactie!x