De politiek heeft de sleutel in handen om de banken te beteugelen, maar de VVD is te nauw verweven met de sector. Je kunt boos zijn op de bankiers, of je kunt VVD stemmen. Maar niet beide. Dat zegt schrijver Joris Luyendijk.
Bij de teloorgegane DSB Bank zaten op verschillende hoge posities VVD’ers. ABN Amro staat onder leiding van oud-partijleider Gerrit Zalm. Luyendijk vindt dat kwalijk. De bankenlobby wordt dankzij al die dubbele petten te krachtig, zegt hij.
Luyendijk, schrijver van de bestseller Dit kan niet waar zijn, noemt de VVD een glijbaan naar de financiële sector. De politiek heeft sinds de bankencrisis slechts gedaan aan symptoombestrijding. Banken zijn nog steeds te groot om te falen. Dat is best schokkend, aldus Luyendijk. Er is volgens hem ook belangenverstrengeling: dezelfde bank die World Online naar de beurs brengt, adviseert beleggers of dat een goed aandeel is.
In de financiële wereld wordt moraliteit buiten beschouwing gelaten. “We hebben een heel ander soort banken nodig,” zegt Luyendijk. “Banken zijn nu multinationals, in handen van aandeelhouders. Als de bank faalt draait de belastingbetaler er voor op, in het geval de bank door de overheid gered moet worden.”
De kiezer wordt volgens hem te weinig geïnformeerd over politiek en te veel over politici. “De politiek is een soort showbizz voor lelijke mensen geworden,” zegt hij. “Een soort Idols met aan het eind van de week een peiling door Maurice de Hond wie het populairste is.”
“Wij als Nederlanders zijn dom dat we hebben gestemd op partijen die al die stomme wetten hebben gemaakt,” aldus Luyendijk.
Boek: Dit kan niet waar zijn
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Corona maakt comeback? ‘Nonsens, lariekoek. Ik wist dat dit ging gebeuren’
Kennedy zegt dat hij ‘in geen miljoen jaar’ een griepprik zou nemen en dit is waarom
Onthullen deze legendarische tombes dat er reuzen hebben geleefd op Sardinië?
Dit is het verhaal achter de ‘galg voor Hugo de Jonge’ op de Dam
Nigel Farage ontploft live op tv: ‘Ik wil weten waarom we voorgelogen zijn over de covidvaccins’
Overwinning: Monsanto Protection Act komt te vervallen
Studies linken geo-engineering aan wereldwijde toename neurologische ziektes. Is dit de boosdoener?
Krankzinnige nieuwe cijfers uit Duitsland: ‘Ik was geschokt, ik was echt geschokt’
De Grote Samenzwering: de geheime geschiedenis van de wereld