De Raad van State heeft het onderspit gedolven in een rechtszaak die stichting De Verbeelding heeft gevoerd tegen deze instantie.
De Rechtbank Midden-Nederland heeft vorige week bepaald dat de raad alsnog opening van zaken moet geven over de rol van vice-president Thom de Graaf in de kwestie-Reinier van Zutphen, de Nationale ombudsman.
Daardoor zal er, als het goed is, meer zicht ontstaan op de netwerkcorruptie waarmee de ombudsman in het zadel is gehouden nadat hij De Verbeelding de Wet open overheid had onthouden, aldus de stichting.
Zoveelste opmerkelijke ontwikkeling
De uitspraak van de rechter is nu al de zoveelste opmerkelijke ontwikkeling in deze kwestie, zegt de stichting, die aangifte deed tegen De Graaf omdat hij volgens de organisatie zijn positie heeft misbruikt door zich te mengen in een lopende rechtszaak.
De rechtszaak waarvan De Graaf de uitkomst meende te kunnen bepalen, betreft een herzieningsverzoek dat door de jurist van de stichting is ingediend tegen een uitspraak van de Raad van State, die Van Zutphen de hand boven het hoofd heeft gehouden in het misbruikschandaal dat de oud-staatsraad al jaren achtervolgt.
De Graaf voerde het herzieningsverzoek van de jurist in zijn jaarverslag op als voorbeeld van ‘misbruik van recht’. Ook beschuldigde de voormalig D66-voorman de jurist van het bedreigen van rechters en medewerkers. “Een flagrante leugen,” stelt de stichting.
Huiveringwekkend verhaal
De kwestie-Van Zutphen gaat allang niet meer over alleen maar Nationale ombudsman Reinier van Zutphen, maar vooral ook over netwerkcorruptie binnen de rechterlijke macht en meer in het bijzonder bij de Raad van State, schrijft De Verbeelding op haar website. “Een huiveringwekkend verhaal, waarin de hoofdrollen worden vervuld door enkele van de hoogste ambtsdragers van ons land.”
De Graaf mengde zich eerder dit jaar in twee nog lopende procedures bij de Afdeling bestuursrechtspraak, heeft zich schuldig gemaakt aan laster en heeft – zo hebben inmiddels twee van zijn topambtenaren bevestigd – verzuimd om in te grijpen toen hij bekend werd met een aantal misstanden die zich bij de Afdeling hebben voorgedaan, somt de stichting op.
In dit licht kwam de zo plotselinge aankondiging van het vertrek van De Graaf, die volgens de regels nog een jaar had mogen aanblijven, voor de stichting niet als een verrassing.
Raad van State kan in beroep gaan bij… Raad van State
“Er speelt immers heel wat meer dan dat de onderkoning van ons land wat te weinig zou zijn toegekomen aan zijn ‘privéleven en andere belangstellingen dan werk’, zoals de officiële lezing luidt. Zijn misstappen […] laten nogmaals zien hoe onwenselijk het is dat de Afdeling als hoogste algemene bestuursrechter deel uitmaakt van de Raad van State. De lessen van het toeslagenschandaal zijn nog altijd niet geleerd.”
Saillant detail: de Raad van State kan de uitspraak van de rechtbank nog aanvechten in hoger beroep. Hij zal zich daartoe moeten wenden tot… de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack voor exclusieve content.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






De Maya’s, 2012, Nibiru en Planeet X
246 ‘volledig gevaccineerde’ mensen krijgen corona, 3 sterven
Beelden: Zwaarbewapende agenten van Oekraïense SBU arresteren journalist Gonzalo Lira
‘Mijn zoontje helpt mij van boven’
Verbazingwekkend: dit item over turbokanker werd zojuist uitgezonden op tv
Ook in Nederland doen we mee met de ongefundeerde hetze tegen Rusland. Hoe de elite zich compleet voor schut zet
Eén van de grootste bedrijven ter wereld promoot pedofilie en niemand doet iets
Rusland verovert ‘onverwoestbaar superwapen’ van Oekraïne
Nieuwe kernreactor in Alaska en de ondergrondse piramide