Van Alaska tot Groningen en van Duitsland tot India. Overal ter wereld wordt geëxperimenteerd met het basisinkomen. Men is op zoek naar alternatieven voor het vastgelopen stelsel van sociale zekerheid.
Het geloof in centraal georganiseerde planning neemt af en er wordt gezocht naar verandering in de vorm van kleinschalige experimenten van onderop, bijvoorbeeld het verstrekken van gratis geld.
De Duitser Michael Bohmeyer is begonnen met het crowdfunden van een onvoorwaardelijk basisinkomen. Elke keer als er 12.000 euro is binnengekomen, krijgt iemand een jaar lang iedere maand 1000 euro. Acht mensen ontvangen inmiddels op deze manier een basisinkomen.
Sinds 1982 profiteren alle inwoners van Alaska van de opbrengsten uit olie en gas door de uitbetaling van een jaarlijks dividend. De mensen mogen dit geld geheel naar eigen inzicht besteden.
De Britse econoom Guy Standing is één van de grootste voorvechters van een grondige herziening van het sociale stelsel en heeft experimenten met het basisinkomen uitgevoerd in onder meer India en Namibië. Hij vindt dat er iets moet gebeuren om grote sociale onrust te voorkomen.
Begin dit jaar was hij in Groningen, waar wethouder van Sociale Zaken Matthias Gijsbertsen geïnspireerd raakte over het basisinkomen en voorstelde in zijn stad mensen de kans te geven om bij te verdienen zonder dat ze daarbij geld moeten inleveren.
[VPRO]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Mensen zijn na 50 jaar nog steeds schrikbarend gehoorzaam
Explosief interview: ‘Er sterven geen mensen meer aan het virus’
‘Trump heeft gewonnen en dat weten we allemaal’
Spaanse boeren massaal in gele hesjes de straat op. De grote media ‘doen hun best om dit te verbergen’
VS stuurt leger de ruimte in. Waar zijn ze bang voor?
Aankomend senatrice VS pleegt coup tegen de banken
Machtsstrijd aan EU-top: Ursula von der Leyen wordt intern ‘dictator’ genoemd
Woede om feestvierende Kamerleden terwijl ‘het land in de fik staat’
74-jarige Nederlandse vrouw overlijdt enkele uren na Pfizer-vaccin