Van Alaska tot Groningen en van Duitsland tot India. Overal ter wereld wordt geëxperimenteerd met het basisinkomen. Men is op zoek naar alternatieven voor het vastgelopen stelsel van sociale zekerheid.
Het geloof in centraal georganiseerde planning neemt af en er wordt gezocht naar verandering in de vorm van kleinschalige experimenten van onderop, bijvoorbeeld het verstrekken van gratis geld.
De Duitser Michael Bohmeyer is begonnen met het crowdfunden van een onvoorwaardelijk basisinkomen. Elke keer als er 12.000 euro is binnengekomen, krijgt iemand een jaar lang iedere maand 1000 euro. Acht mensen ontvangen inmiddels op deze manier een basisinkomen.
Sinds 1982 profiteren alle inwoners van Alaska van de opbrengsten uit olie en gas door de uitbetaling van een jaarlijks dividend. De mensen mogen dit geld geheel naar eigen inzicht besteden.
De Britse econoom Guy Standing is één van de grootste voorvechters van een grondige herziening van het sociale stelsel en heeft experimenten met het basisinkomen uitgevoerd in onder meer India en Namibië. Hij vindt dat er iets moet gebeuren om grote sociale onrust te voorkomen.
Begin dit jaar was hij in Groningen, waar wethouder van Sociale Zaken Matthias Gijsbertsen geïnspireerd raakte over het basisinkomen en voorstelde in zijn stad mensen de kans te geven om bij te verdienen zonder dat ze daarbij geld moeten inleveren.
[VPRO]
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Kijk: Gideon van Meijeren zegt dat geweld uit de hoek van GroenLinks komt, en wordt monddood gemaakt
Marion Koopmans en Marc Bonten krijgen 16 miljoen van Bill Gates: ‘Werken jullie aan Ziekte X?’
Knetterend coronadebat: ‘We gaan weer een lockdown tegemoet, het is onvermijdelijk’
Verbazing om aflevering NPO-programma over schandaal rond Timmermans: ‘We hebben naar propaganda zitten kijken’
Studie: cannabis geneest botbreuken en voorkomt toekomstige breuken
Christen stuurt Segers nette e-mail over WEF, maar krijgt geen antwoord. Van Houwelingen biedt reikende hand
Godendrank van de Vikingen kan ons helpen ziektes te bestrijden
Arts onthult: zo slecht is transgendermedicatie voor het lichaam
Zakenman neemt het op tegen Britse overheid: ‘Lockdown is illegaal’