Het ministerie van Volksgezondheid betaalt nog steeds duizenden euro’s per maand aan dwangsommen voor het niet op tijd leveren van informatie over de coronapandemie.
Bij elkaar heeft het ministerie een slordige 7 ton aan dwangsommen betaald voor Woo-verzoeken (Wet open overheid) die nog niet afgehandeld zijn, ondanks een nieuwe afdeling met 100 juristen, blijkt uit een analyse. Alle ministeries hebben samen meer dan 8 ton aan dwangsommen betaald.
Een aantal onbeantwoorde verzoeken gaan over de coronavaccins. Het ministerie zegt dat het onvoldoende personeel heeft voor het verwerken van de verzoeken.
Opgelopen tot 172 dagen
Ministeries hebben officieel 28 dagen de tijd om te reageren op een informatieverzoek, maar de gemiddelde wachttijd is inmiddels opgelopen tot 172 dagen.
Donderdag werd in de Tweede Kamer gedebatteerd over de Wet open overheid. Onderzoeksjournalist Marc van der Vegt telde in de zaal zes mensen, plus demissionair staatssecretaris Van Huffelen (D66).
“Dit debat vind ik persoonlijk belangrijker dan het formatiedebat. Ministeries overtreden de wet en betalen daar dwangsommen voor van ons belastinggeld,” reageert hij.
Die doofpot mag wat kosten
Van der Vegt voegt toe dat er een advies lag om minder informatie openbaar te maken aan burgers. “Of de ministeries dit advies inmiddels opvolgen, weten wij niet.”
“Democratie in 2024,” zegt journalist Daan de Wit. Columnist Marianne Zwagerman voegt toe: “Die doofpot mag wat kosten.”
Dit is ronduit crimineel gedrag
Het lijkt neuroloog Jan Bonte veel verstandiger om die dwangsommen persoonlijk op te leggen aan degenen die de Woo-verzoeken frustreren, zoals De Jonge en Kuipers.
“En die dwangsommen in te houden op hun salaris. En deze figuren in bewaring te stellen totdat de documenten vrijgegeven worden. Eens kijken of ze dan nog zo standvastig blijven. Want dit is ronduit crimineel gedrag,” benadrukt Bonte.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






Kabinet wil dat álle banken je gaan surveilleren: ‘Dit kan desastreuze gevolgen hebben’
Live ontslag nieuwslezeres Russia Today blijkt grote pr-stunt
Profetieen van Jimi Hendrix (video)
‘Onomstotelijk’ aangetoond dat ivermectine werkt tegen corona: ‘Officieel zijn daarmee alle vaccins illegaal’
Kaag geeft weer honderden miljoenen van ONS belastinggeld weg
Media blackout: Franse artsen zetten vraagtekens bij veiligheid van vaccinaties
Zelf hennepolie maken (video)
Bericht over sjoemelende en manipulerende KNMI komt niet in de krant. Dit is de absurde reden
VIDEO: Cheney, Murdoch en Rothschild boren illegaal naar olie in Syrië