In 36 jaar niet zo veel koraal in Great Barrier Reef, kopte de NOS donderdag. Dat terwijl de omroep jarenlang doemberichten heeft gepubliceerd over het grootste koraalrif ter wereld.
Een greep. Op 10 maart 2017 meldde de NOS dat het Great Barrier Reef ‘verder afsterft door verbleking’. Die verbleking zou worden veroorzaakt door hoge temperaturen van het zeewater, waardoor de ‘huid’ van het koraal verdwijnt.
Ongeveer een jaar later, op 3 januari 2018, waarschuwde NOS-correspondent Robert Portier: het koraal sterft uit. Hij citeerde een onderzoeker bij de National Oceanic and Atmospheric Administration in Australië: “De modellen voorspellen dat het de komende maanden weer misgaat.”
Koraalbedekking nog nooit zo hoog
Eerder dit jaar, op 25 maart, waarschuwde de NOS voor ‘massaverbleking van het Great Barrier Reef’. “Het holt nu wel echt achteruit,” zei Erik Meesters, marien tropisch ecoloog van Wageningen University & Research.
Nu blijkt dat de koraalbedekking in de 36 jaar dat het Australisch Instituut voor Mariene Wetenschappen jaarlijks de staat van het rif onderzoekt, nog nooit zo hoog is geweest. In de noordelijke en centrale delen van het Australische Great Barrier Reef is de hoeveelheid koraal toegenomen.
Lekker blijven brabbelen @NOS ?? pic.twitter.com/gY7qSPHibp
— ?????? (@Miss_Royal73) August 6, 2022
Grootste koraalrif van Nederland
Op dezelfde manier waarschuwde de NOS jarenlang dat het grootste koraalrif van Nederland zou verdwijnen. “Grootste Nederlandse koraalrif sterft af,” beweerde de omroep stellig in 2011. Het ligt op de Sababank, voor de kust van het eiland Saba. “De afgelopen 15 jaar zijn er steeds meer dode plekken in het koraal gekomen en is het kleiner geworden,” zei Meesters.
Het rif is zo groot als de provincie Utrecht en geldt als beschermd Nederlands natuurgebied.
In 2018 bleek uit onderzoek dat het koraalrif bij Saba in ‘opvallend goede staat is’. “De koralen hebben geen enkele vorm van beschadiging en zien er supergezond uit,” zei Meesters, die een expeditie naar de Sababank leidde.
‘Zeg Cameron dat het tijd is om uit de EU te stappen’ (video)
Deze grafiek ‘vertelt het hele verhaal’: sterfte onder gevaccineerden tot 145% hoger
Brisante onthullingen: ‘De hufterigheid van Rutte cum suis kent geen grenzen’
Egyptisch Atlantis: Verloren steden geven na meer dan 1000 jaar geheimen bloot
Politieagenten in gewetensnood door ‘wappierammen’: ‘Ik lig ’s avonds huilend in bed’
Mysterieus object gespot bij ruimtestation ISS
Oude aquatische graftombe ontdekt in Peru (video)
James Cameron zegt verloren stad Atlantis te hebben gevonden
‘Betaal je belasting, dan financier je een organisatie die misdrijven tegen de menselijkheid pleegt’