Het filmpje waarin een Amerikaanse journalist wordt onthoofd door een Britse jihadist is waarschijnlijk in scène gezet. Dat zeggen forensisch experts, meldt The Australian.
Beelden van Foley en een man met een Brits accent, die afgelopen week op YouTube werden geplaatst en de wereld overgingen, blijken een krachtig propagandawapen te zijn voor de Islamitische Staat (IS). De Brit lijkt slechts een stroman te zijn geweest.
Het filmpje is bestudeerd door een internationaal forensisch onderzoeksbureau dat heeft samengewerkt met verschillende Britse politiekorpsen. Het lijkt er sterk op dat er gebruik is gemaakt van cameratrucs en post-productietechnieken. “Ik denk dat het in scène is gezet,” zei één van de experts. “De executie vond waarschijnlijk buiten beeld plaats.”
De productiekwaliteit van de video’s die de Islamitische Staat maakt is de afgelopen jaren sterk verbeterd. Uit de analyse zijn een aantal onregelmatigheden naar voren gekomen. Er is bijvoorbeeld geen bloed te zien en ook komen geluiden die Foley zou maken niet overeen met wat je zou verwachten.

Het filmpje begint met een fragment waarin president Barack Obama spreekt over Amerikaanse luchtaanvallen op doelen van IS in Irak. Het beeldmateriaal lijkt te zijn gedownload van de website van het Witte Huis. De beelden zijn vervolgens bewerkt om ze gedateerd te laten lijken.
Foley (40), die sinds november 2012 in het noordwesten van Syrië werd vastgehouden, wordt gefilmd door twee camera’s. De tekst lijkt volgens de forensisch experts volledig gescript te zijn. Tegen het einde van het filmpje staat de jihadist naast Steven Sotloff, een tweede gekidnapte Amerikaanse journalist. Uit de analyse blijkt dat dit fragment mogelijk al eerder is opgenomen.
Volgens de Britse krant de Sunday Times is de jihadist door de Britse geheime dienst geïdentificeerd als de rijke rapper Abdel-Majed Abdel Bary (23) uit Londen, die onder de naam L Jinny uitgebreid airplay kreeg op BBC 2. Hij verliet begin dit jaar zijn ouderlijk huis (waarde 1,2 miljoen euro) en trok naar Syrië.
De vader van Bary is een militant, geboren in Egypte, die vastzit voor een terrorismeaanklacht en wacht op zijn proces. Hij wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij de aanslagen op Amerikaanse ambassades in Kenia en Tanzania.
British Intelligence has identified the ISIS killer of American, Abdel Majed Bary of London, England! pic.twitter.com/FEEy1iHk0J
— DR. TWEET, PhD (@Callisto1947) 24 augustus 2014
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.






UFC-ster zegt wat iedereen denkt over de oorlog in Oekraïne
Franse arts opgesloten in psychiatrische inrichting: ‘Ze willen hem de mond snoeren’
Duitse journalist schrijft vernietigend boek over westerse interventies. Zie hier wat de pers je niet vertelt
Petitie roept minister van Volksgezondheid Jansen op om te stoppen met het vervolgen van goede artsen
Samenstelling oudste pillen ter wereld onthuld
Ziekenhuizen weigeren coronasterfte openbaar te maken: ‘We mogen niet van de overheid’
Volle zalen bij lezingen Coen Vermeeren – ‘we waren niet welkom op de maan’
We zitten verstrikt in een web van leugens en bedrog. Historicus onthult in deze serie hoe je false flags kunt herkennen
“Ongelooflijk”: Dikste sneeuwlaag in mensenheugenis in de Sahara