
Bijna 30 jaar na de ramp met de kerncentrale in het Oekraïense Tsjernobyl is het wild in de regio weer rijk vertegenwoordigd. Het wemelt er van leven: het aantal herten, wilde zwijnen en wolven ligt ‘veel hoger dan voor het ongeluk’.
De conclusie is afkomstig van een onderzoeksteam onder leiding van professor Jim Smith van de Universiteit van Portsmouth en staat in het tijdschrift Current Biology. “Wellicht leven er vandaag meer wilde dieren rond Tsjernobyl dan voor de ramp,” zei Smith. “Dat wil niet zeggen dat straling goed is voor wilde dieren, enkel dat het effect van menselijke activiteit veel erger is.”
Gebied kan zich meten met echte natuurreservaten
Een gebied van 4000 vierkante kilometer rond de kerncentrale werd na de ramp in 1986 afgesloten: 116.000 bewoners werden geëvacueerd en de onmiddellijke omgeving rond de centrale is nog altijd verboden gebied. Volgens de onderzoekers kan het gebied zich qua dierenpopulatie inmiddels meten met echte natuurreservaten. Ondanks de radioactieve besmetting zit het vol met wapiti’s, herten, wilde zwijnen en wolven.
Elanden, reeën, edelherten en wilde zwijnen doen het in de ontruimde zone even goed als in natuurreservaten in de buurt. Het aantal wolven rond de rampplek ligt zelfs zeven keer hoger. Al in de eerste jaren na het ongeval nam het aantal elanden, herten en wilde zwijnen toe.
Veerkracht van de natuur
Op basis van de gegevens kan er geen bewijs worden gevonden voor een negatief effect van de radioactieve neerslag op de dierenpopulatie. Hoewel de aantallen wapiti’s en wilde zwijnen in Rusland sinds de jaren negentig in rap tempo afnemen, doet de populatie rond de kerncentrale het uitstekend.
De onderzoekers zien in de resultaten een bewijs voor de veerkracht van de natuur. “Deze unieke gegevens laten zien dat een breed scala aan gezonde diersoorten gedijt binnen slechts enkele kilometers van een grote kernramp. Dit illustreert de veerkracht van populaties wilde dieren als ze bevrijd worden van de druk van een menselijke leefomgeving.”
[DeMorgen]
Neem er nog één: Casestudy linkt hersenbloeding aan energiedrankjes
Schutter Charlie Hebdo tijdens terreurzaak in 2008: “Ik ben erin geluisd”
‘Namen genoemd’ in onderzoek naar echte daders achter 9/11. Door wie zijn de WTC-gebouwen opgeblazen?
Goed nieuws: cannabistampons maken binnen 20 minuten een einde aan krampen en rugpijn
We maken onszelf en onze maatschappij ziek met deze wantoestanden. Dit is de grootste misdaad tegen de mensheid óóit
Professor: UFO’s reizen naar aarde via ‘extra dimensies’ waar CERN-wetenschappers naar op zoek zijn
De rechtsstaat in Duitsland is aan het wegrotten. Zijn wij hierna aan de beurt?
Nederland op slot: Rutte-regime zet leger in tegen boeren. Schandalig. Zo ziet het debuut van de dictatuur eruit
“Wie is er verantwoordelijk voor het sproeien van chemtrails?”