Buitenland

Deze voorbeelden laten zien dat de mainstream media uitermate vatbaar zijn voor manipulatie

Help anderen door deze informatie met anderen op je social media te delen!
Er is helaas geen gesproken versie van dit artikel beschikbaar

In tijden van oorlog is de waarheid altijd het eerste slachtoffer. Dat zegt Ludo De Brabander, woordvoerder van vredesorganisatie Vrede vzw.

Hij voegt toe dat de mainstream media uitermate vatbaar zijn voor manipulatie. Ze blijken zich regelmatig schuldig te maken aan het verspreiden van nepnieuws.

Leugens en manipulaties zijn bijna in alle grote militaire interventies van de afgelopen decennia bepalend geweest om een oorlog te starten, aldus De Brabander.

Serviƫ

In de aanloop naar en tijdens de NAVO-oorlog tegen Serviƫ in 1999 beweerden verschillende Europese leiders dat het Servische leger zich schuldig maakte aan etnische zuiveringen en slachtpartijen.

De Duitse minister van Defensie Scharping sprak zelfs van een concentratiekamp in de Kosovaarse hoofdstad Pristina.

De Duitse minister van Buitenlandse Zaken vergeleek het gedrag van de Serviƫrs met de nazi-praktijken in Auschwitz.

Achteraf bleek daar niets van waar te zijn.

Toch bedienden toenmalige politieke leiders als Clinton en Blair zich van deze verdraaide of leugenachtige beweringen.

Er werd duidelijk op een oorlog aangestuurd en het was belangrijk om de publieke opinie te overtuigen.

De media stelden zich buitengewoon volgzaam en zelfs militant op. Net als nu met Syriƫ werden critici de mond gesnoerd.

Golfoorlogen

Propaganda en de ronduit oorlogszuchtige houding van de media waren ook doorslaggevend voor het uitbreken van de Golfoorlogen tegen Irak.

Een getuigenis van een verpleegster over de moord op baby’s door Iraakse soldaten na de inval in Koeweit in 1990 werd door miljoenen Amerikanen bekeken.

President Bush verwees in zijn toespraken vaak naar het voorval, maar de getuigenis bleek compleet verzonnen te zijn.

De vrouw was de dochter van de Koeweitse ambassadeur in de VS en was op dat moment helemaal niet in Koeweit.

De media pikten het verhaal toch gretig op.

Sommige journalisten deden er nog een schepje bovenop en noemden Saddam Hoessein de ā€˜nieuwe Hitler’.

In de aanloop naar de Golfoorlog van 2003 lieten de media zich compleet vangen om zich vervolgens te vergalopperen in oorlogsretoriek, stelt De Brabander.

De meeste westerse media slikten alles van hun regeringsleiders: het verhaal over de massavernietigingswapens, de band tussen Al Qaida en het Iraakse regime, enzovoorts.

Dat het ook wel eens om economische belangen kon gaan, vormde amper een discussie.

Libiƫ

De oorlog in Libiƫ werd voorgesteld als noodzakelijk om de Libische bevolking te beschermen tegen genocidale praktijken van hun leider, ook al waren daar weinig aanwijzingen voor.

Overdrijvingen werden wederom niet geschuwd en het aantal kritische stemmen was vrijwel nihil.

De enkeling die zich tegen de oorlog verzette, kreeg het verwijt een dictator zijn gang te laten gaan.

Maar geen woord over het feit dat alle landen die met de NAVO ten strijde trokken massaal wapens leverden aan datzelfde ā€˜dictatoriale regime’.

ā€œIn oorlogstijd zijn de media er voor de machthebbers,ā€ zegt De Brabander.

Syriƫ

In de huidige context is het volgens hem belangrijk te benadrukken dat de VS al sinds 2003 naar een ander regime in Syriƫ streeft.

We kregen de laatste tijd veel beelden te zien van bussen met burgers en strijders die naar het rebellengebied in Idlib werden vervoerd, maar er zijn ook vele duizenden naar West-Aleppo getrokken, dat onder controle staat van het regime.

Het moet nu mogelijk zijn om mensen daar te interviewen, maar toch is datĀ nauwelijks gebeurd.

ā€œDat alleen al moet een gezond wantrouwen over de informatie die via de mainstream media tot ons komt toch voeden?ā€ besluit De Brabander.

[MO]

0 0 stemmen
Beoordeel dit artikel

Interessant

Vond je deze informatie goed?
Deel het met vrienden op je Socials!
+
Meld je aan op onze gratis PUSH meldingen
Aanmelden
?
+
Volg ons op ons gratis Telegram kanaal
Volg Ons
?
+
Steun ons met een vrijwillige bijdrage
Doneer
?

Robin de Boer

Robin de Boer (1983) heeft Economische Geografie gestudeerd aan de Rijksuniversiteit Groningen. Hij is sinds juni 2014 werkzaam als hoofdredacteur van NineForNews.
guest
5 Reacties
Oudste
Nieuwste Meeste stemmen
Inline Reacties
Alle reacties zien
Tinus Blaaskaak
Tinus Blaaskaak
6 jaren geleden

Het is andersom, de mens is uitermate vatbaar voor manipulatie!

J. Selten
J. Selten
6 jaren geleden

Over de eerste zin, Ludo zou willen dat hij credit zou krijgen voor de uitspraak…

In war, truth is the first casualty.
Aeschylus
Greek tragic dramatist (525 BC – 456 BC)

rob
rob
6 jaren geleden

IN tijden van oorlog word de waarheid verdraait? het is de chaos die dit creĆ«ert , door de verwarring word de mens het slachtoffer van een verwrongen beeld waardoor het beeld voortdurend veranderd en waar het nieuws zelf ook het slachtoffer van word , in tijden van oorlog of vrede ,Waarheid word steeds het slachtoffer van vrede of oorlog het gedraai en verdraai naar steeds weer een ander richting op word de mens en waarheid zelf het slachtoffer zo creĆ«ert de mens zijn eigen waarheden die uit chaos oorlog of vrede ontstaan.. zolang de mens daarmee bezig blijft zal er geen waarheid bestaan en zullen grenzen voortdurend door geweld en woorden beslecht …en wat is waarheid als deze voortdurend veranderd en onderhevig is aan steeds weer verandering,de waarheid is dat alles vluchtig is, de mens kan de waarheid
niet beheersen. daarom woord het voortdurend slachtoffer van zijn eigen creaties..

helder
helder
6 jaren geleden

En de weerberichten dan????

Back to top button
Waarom Doneren?

Grote adverteerders, zoals Google, Microsoft, Taboola en anderen wilden steeds meer bepalen wat wij wel en niet op onze site plaatsten. Zij zijn onmiskenbaar verbonden aan de elite die ziekmakende censuur toepast. Om die reden hebben wij alle samenwerking met dat soort criminele adverteerders per direct gestopt.

Om te kunnen blijven bestaan hebben wij financiële hulp nodig van de lezer. NineForNews is er vóór jou. Zonder jouw steun is er geen NineForNews.

Help ons financieel met een vrijwillige bijdrage, zodat we je kunnen blijven informeren over dingen die op social media en de mainstream media zwaar gecensureerd worden.

Help ons! Help jezelf! En help je medemens! Doe nu een vrijwillige bijdrage.

Waarom Telegram?

Overheidscorruptie wordt steeds erger. Websites en domeinen worden in beslag genomen, omdat de criminele regering geen tegengeluid duldt.

Ons Telegram kanaal staat los van onze websites. Daar krijg je een overzicht van onze berichten, ook als we 'ineens' verdwijnen en met een andere nieuwe domeinnaam/website terugkomen.

Blijf onafhankelijk! Weet ons altijd te vinden! Abonneer je nu gratis en vrijblijvend op ons telegramkanaal.

Waarom Pushmeldingen?

Facebook en TwitterĀ censurerenĀ steeds meer. Het nieuws dat NineForNews brengt wordt steeds vaker door ze geblokkeerd.

Met pushmeldingen informeren we je rechtstreeks, zonder risico op deze censuur.

5
0
We lezen graag je reactie!x