Zijn planten intelligenter dan gedacht? Uit nieuw onderzoek blijkt dat planten complexe beslissingen kunnen maken. Duitse wetenschappers kwamen tot de ontdekking dat de zuurbes ervoor kan kiezen om zaadjes af te stoten en zo te voorkomen dat ze worden aangetast door een parasiet.
De onderzoekers spreken van het eerste ecologische bewijs van complex gedrag bij planten. Het onderzoek is gepubliceerd in The American Naturalist en concludeert: “Deze plant heeft een structureel geheugen, maakt onderscheid tussen interne en externe omstandigheden en kan anticiperen op toekomstige risico’s.” Men vermoedde al dat de zuurbes een bijzonder verdedigingsmechanisme heeft omdat de mahoniestruik, een naaste verwant, tien keer zoveel parasitaire fruitvliegjes huisvest. De larven van deze vliegen voeden zich met de zaden van de zuurbes.
In heel Duitsland werden 2000 besjes verzameld en onderzocht op de aanwezigheid van larven van deze fruitvlieg (Rhagoletis meigenii of berberisboorvlieg). De vlieg maakt een klein gaatje in de bessen en legt daar eitjes in. Het geheime wapen van de zuurbes is dat de plant kansberekeningen kan maken. Elke bes bevat twee zaadjes. De plant kan de groei van de zaadjes stoppen om energie te sparen. Als een zaadje wordt aangetast door de parasiet zal de larve zich later voeden met alle zaadjes. Als de plant het ene zaadje afstoot, zal de parasiet sterven en blijft het tweede zaadje bewaard.
De onderzoekers kwamen tot de ontdekking dat aangetaste bessen niet altijd worden afgestoten. Dit hangt helemaal af van de hoeveelheid zaadjes in de bessen. Als de aangetaste bessen twee zaadjes bevatten, zal de plant de zaadjes in 75 procent van de gevallen afstoten om het tweede zaadje te redden. Als de aangetaste bessen slechts één zaadje bevatten, stoot de plant het aangetaste zaadje slechts in 5 procent van de gevallen af.
Op basis van berekeningen konden de wetenschappers het denkpatroon van de plant volgen. Als de zuurbes een bes afstoot met slechts één aangetast zaadje, zal de gehele bes verloren gaan. De plant ‘speculeert’ dat de larve in de bes een natuurlijke dood zal sterven. Een kleine kans is nog altijd beter dan geen kans. Dit anticiperende gedrag, waarbij verwachte verliezen en externe omstandigheden worden afgewogen, verraste de onderzoekers. Ze concluderen dat intelligentie bij planten tot de ecologische mogelijkheden behoort.
Hoe weet de zuurbes wat er precies zal gebeuren nadat een fruitvliegje een opening in een bes heeft gemaakt? Het is nog onduidelijk hoe de plant informatie verwerkt en hoe dit complexe gedrag zich door de tijd heen heeft ontwikkeld.
6-3-2014 bron: Helmholtz Centre for Environmental Research
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Als hoogsensitief persoon ben je sterker dan je denkt
Nederlandse economie ‘gedomineerd door old boys network van 200 mensen’
“Iraans-Russische samenwerking maakt Amerikaanse neoconservatieven bang”
Wat zien we hier gebeuren vlak voor het hoger beroep Gideon van Meijeren: ‘Dit is toch wel heel bijzonder’
‘Vliegtuighangar onder Sfinx van Gizeh’
Wijkverpleegkundige Elke trekt aan de bel: fors meer valincidenten en toename in hartklachten sinds de prikken
‘Van Dissel probeert ons soms iets duidelijk te maken wat hij niet hardop mag zeggen’
Wappie-roepers in rep en roer om interview met huisarts, kijk naar de reactie van Marion Koopmans
Zien: Coronaminister De Jonge krijgt moeilijke vragen op het Binnenhof