Uit een Brits onderzoek blijkt dat zonnebrandcrème niet voldoende beschermt om maligne melanoom, een ernstige vorm van huidkanker, te voorkomen. De studie is gepubliceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Nature.
Wetenschappers van de Universiteit van Manchester onderzochten het effect van uv-straling op de huid van muizen. Het is bekend dat uv-straling kan leiden tot de ontwikkeling van een melanoom, maar onduidelijk was met behulp van welk mechanisme de straling DNA-materiaal beschadigt.
De enige bekende, beïnvloedbare risicofactor voor het krijgen van een melanoom is blootstelling aan zonlicht en zonnebankgebruik. Het gaat hierbij dan vooral om het voorkomen van verbranding.
De onderzoekers keken naar de rol van zonnebrandcrème bij het voorkomen van een melanoom. Ze zagen hoe uv-straling het gen p53 beschadigt, een tumorsuppressorgen dat onbeperkte deling van cellen voorkomt, en daarmee het ontstaan van een tumor vermindert.
Dit gen beschermt normaal gesproken tegen DNA-schade. Zonnebrandcrème bleek de schade aan het DNA te verminderen en de ontwikkeling van melanomen te vertragen. Maar huidkanker voorkomen doen zonnebrandcrèmes dus zeker niet.
Volgens dr. Julie Sharp van Cancer Research UK, een Britse stichting die zich inzet voor bestrijding van kanker door middel van wetenschappelijk onderzoek, denken mensen dat ze langer in de zon kunnen blijven zitten als ze eenmaal zijn ingesmeerd. “Dit onderzoek laat zien dat je niet alleen op zonnebrandcrème kunt vertrouwen om je huid te beschermen,” zei ze. “Het is van groot belang gezonde gewoontes aan te leren en zonverbranding te voorkomen. Zonverbranding is een duidelijk signaal van schade aan het DNA en uiteindelijk kan dit huidkanker veroorzaken.”
Het aantal patiënten met huidkanker stijgt in Nederland veel sneller dan verwacht. Ook komt de ziekte steeds meer voor onder jongvolwassenen. In 2011 zijn 40.000 gevallen van huidkanker ontdekt in Nederland. Volgens KWF Kankerbestrijding zullen vanaf 2020 jaarlijks 70.000 mensen huidkanker krijgen.
We krijgen nu te maken met de gevolgen van het vele zonnen dat de afgelopen decennia erg populair was. Vooral jonge vrouwen krijgen vaker te maken met huidkanker. Wetenschappers vermoeden dat het gebruik van zonnebanken één van de oorzaken is van de stijging onder jongvolwassenen.
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Kinderen met epilepsie krijgen cannabis
NOS-verslaggever te midden van rellen Den Haag: ‘Het is hier hartstikke gezellig!’
De onvrede van het Nederlandse volk: ‘Er broeit een opstand’
Aantal Zweden met RFID-chip stijgt in rap tempo
Geheime vaccincontracten met Pfizer vrijgegeven en wat er in staat is ronduit schokkend
Oprichter LimeWire: “Geheime Cabal zat achter moord op JFK en 9/11”
Deze viraal gaande toespraak van professor Stefan Homburg moet je gezien hebben
Vonden wetenschappers vliegende schotel op de zeebodem?
“Terreurgroep IS pleegt in drie verschillende landen aanslagen, één krijgt de aandacht”