Met vaccinatiebussen, pop-uplocaties en een informatiecampagne willen de GGD’en en het RIVM zoveel mogelijk jongeren overhalen om zich te laten vaccineren tegen HPV. Als je geboren bent tussen 1996 en 2003 kun je de vaccinaties dit jaar gratis krijgen.
Volgens het ministerie van Volksgezondheid verkleint HPV-vaccinatie het risico op zes soorten kanker aanzienlijk, waaronder baarmoederhalskanker. Ruim 1,3 miljoen jongeren kregen een uitnodiging om een prik te halen, in juni had amper 20 procent dat gedaan.
Gezondheidsinstanties zijn vervolgens een campagne begonnen om het percentage op te krikken, met als slogan ‘met 1 vaccin beschermd tegen 6 soorten kanker’.
Oplichterij
Neuroloog Jan Bonte zei eerder al dat dit ‘ordinaire reclame’ is met claims die niet hard gemaakt kunnen worden. Op X gaf hij zorgminister Kuipers een stevige veeg uit de pan. Hij wees erop dat tot nu toe nooit is aangetoond dat vaccinatie tegen HPV tot een vermindering van baarmoederhalskanker leidt. “Die studies zijn er simpelweg niet.” Bonte sprak van ‘volksverlakkerij’ en ‘oplichterij’.
De gepensioneerde huisarts Michael Smulders ging nog een stap verder. Hij diende een klacht in bij de Stichting Reclame Code (SRC). Eerder besliste de Reclame Code Commissie in het voordeel van het ministerie van VWS, maar Smulders ging in beroep tegen de uitspraak.
Streep door de slogan
Het College van Beroep van de SRC heeft nu een streep door de slogan gehaald en vindt dat er sprake is van ‘misleiding’. Het college heeft het ministerie bevolen ‘om niet meer op een dergelijke wijze reclame te maken’, bericht De Andere Krant.
De GGD-folder die in heel Nederland is verspreid, kan nu door de papierversnipperaar, net als al het andere promotiemateriaal. Ook de prikbussen moeten worden ontdaan van de verboden aanprijzing.
Pijnlijk
Smulders wees het college op een rapport van de Gezondheidsraad waaruit blijkt dat er geen bewijs is dat de HPV-prik beschermt tegen bepaalde kankersoorten. Het ministerie, dat vaak de mond vol heeft over ‘desinformatie’, kan niet in beroep gaan.
Het college acht de reclame-uiting in strijd met artikel 84 (lid 3 en lid 4) van de Geneesmiddelenwet. Vooral de verwijzing naar lid 4 is pijnlijk voor het ministerie: ‘Misleidende reclame is verboden’.
Deze week bleek na ‘alarmerende klachten’ dat er op het ministerie van VWS sprake is van een ‘giftige en onveilige werksfeer’.
Over de auteur: Robin de Boer is economisch geograaf. Volg hem hier op Substack.






NS-treinen ombouwen om gewonde militairen te vervoeren? ‘Deze berichtgeving lijkt wel uit een parallelle werkelijkheid’
Beruchte notitieboekje van pedofiel Jeffrey Epstein bevat ruim 1000 namen van beroemdheden, politici en meer. Dit zijn de meest opvallende
Harry van Bommel over ‘Russische dreiging’: ‘Het is echt onzin om te veronderstellen dat er een gevaar is voor Nederland’
In Duitsland draaien ze helemaal door: nieuwe regeringscoalitie wil ‘leugens’ verbieden
Kardinaal over ‘uitroeiingsprogramma’ globalisten: ‘Iedereen die dit bekritiseert wordt een nazi genoemd’
John McAfee: “Ik kan je verzekeren dat de Democratische Partij niet is gehackt door Rusland”
Video: Waarom artsen bang zijn om de waarheid te vertellen over de prikken en de bijwerkingen
4 piloten British Airways in korte tijd overleden: is er een link met de prik?
Diepe staat in volle paniekmodus na topontmoeting Trump en Poetin. Waar zijn ze zo bang voor? Is dit het?