Het Complot

Ontwaakt de jeugd uit de Matrix? Leraren klagen over discussies in het klaslokaal over complottheorieën

Help mee door deze informatie met kennissen op je social netwerk te delen!
Er is helaas geen gesproken versie van dit artikel beschikbaar

Hanina Ajarai van het dagblad Zaman Vandaag schrijft dat leraren klagen dat met name islamitische kinderen in de ban zijn van complottheorieën, waar ze over lezen op internet. De krant spreekt van ‘radicaal denken bij moslimleerlingen’. Eerder stelde EenVandaag al dat complottheorieën ‘een steeds groter probleem zijn in de klas’. Een voorbeeld van zo’n theorie is dat IS-leider Abu Bakr al-Baghdadi in werkelijkheid een agent van de Mossad is.

Laten we gelijk maar beginnen met het voorbeeld. De krant schrijft dat je via verschillende websites, die naar elkaar linken, op een zeer uitgebreid betoog stuit over IS-leider Abu Bakr al-Baghdadi, die in werkelijkheid een Mossad-agent zou zijn, genaamd Simon Elliot. “IS blijkt een zionistisch complot en de dure Rolex van Baghdadi speelt een cruciale rol in de bewijsvoering. Bovendien, waarom anders heeft IS tot op heden geen enkele poging gedaan Israël aan te vallen?”

---Lees verder na dit advertentieblokje---
https://www.ninefornews.nl/wp-content/uploads/2025/04/NFN-donatie-banner.png
Fictief persoon

Is het vreemd dat leerlingen vraagtekens zetten bij de mediaberichten over de IS-leider? Nee. In 2007 publiceerde de gerenommeerde krant The New York Times namelijk een artikel over de toenmalige leider van Islamitische Staat Abdullah Rashid al-Baghdadi. Volgens het Amerikaanse leger heeft die persoon nooit bestaan. Generaal Kevin Bergner, destijds de hoogste woordvoerder van het Amerikaanse leger, zei dat al-Baghdadi een fictief persoon was. De boodschappen werden ingesproken door een acteur, aldus de generaal. Nep dus. Eén grote show. Moeten we mediaberichten over Abu Bakr al-Baghdadi voor zoete koek slikken? Nee.

Het vertrouwen in de media blijft dalen en ook de oplages van de dagbladen blijven dalen. Steeds meer mensen gaan op internet op zoek naar informatie. Vooral informatie over samenzweringstheorieën is erg populair. Uit een onderzoek van de Vrije Universiteit Amsterdam blijkt dat één op de vijf Nederlanders gelooft in een geheime wereldregering (Nieuwe Wereldorde), in de Illuminati of in de theorie dat de Amerikaanse regering zelf achter de aanslagen op de Twin Towers zat. Dat bepaalde websites die deze informatie verspreiden steeds populairder worden, is het establishment ongetwijfeld een doorn in het oog.

De Britse denktank Demos wijt het ‘probleem’ van de populariteit van samenzweringstheorieën onder schoolkinderen aan een gebrek aan digitale vaardigheden. De denktank voegde toe dat bijna de helft van de Britse leraren wel eens geconfronteerd wordt met ‘misinformatie en complotdenken’ in het klaslokaal, soms ook in de werken die de leerlingen inleveren. Eén op de vijf leraren heeft maandelijks discussies in de klas over complottheorieën. Ik zal aan de hand van enkele voorbeelden, ondersteund door wetenschappelijke studies, laten zien dat hier niet per definitie sprake is van misinformatie en complotdenken. Leerlingen zijn kritisch en gaan zelf op onderzoek uit. Ze komen er al snel achter dat veel dingen bewust niet worden verteld op school. Dat is althans een argument dat ik vaak hoor. Je leert bijvoorbeeld veel over historische gebeurtenissen, maar niets over de manier waarop geld wordt gecreëerd.

Opvallend veel

Uit groot internationaal onderzoek uit 2013 komt naar voren dat slechts vier procent van de Nederlandse leerlingen informatie op internet effectief kan vergaren en gebruiken. Op zich is dit een nietszeggend onderzoek. Als ik zou onderzoeken hoeveel procent van de Nederlandse media en leraren thuis is in de wetenschappelijke literatuur rond complottheorieën, zou ik denk ik op hetzelfde percentage uitkomen, waarschijnlijk nog wel lager.

Waarom worden alternatieve nieuwssites aangevallen door de gevestigde media? Waarom moeten discussies over complottheorieën op school de kop in worden gedrukt? Waarom geen open discussie? Waarom worden websites die kritische vragen stellen en daarbij wetenschappelijke bronnen aandragen ‘nepnieuwssites’ genoemd en leerlingen die kritische vragen stellen ‘radicale denkers die informatievaardigheden missen’?

Maar goed, we dwalen af. RTL Nieuws meldde pas geleden dat basisscholen niet goed kunnen omgaan met moslimleerlingen die er ‘radicale ideeën’ op na houden. Journalist Margalith Kleijwegt publiceerde in opdracht van het ministerie van onderwijs en cultuur een rapport waaruit blijkt dat opvallend veel kinderen in verschillende complottheorieën geloven. Ze ontdekte onder andere dat veel ‘zwarte’ leerlingen weigerden de officiële versie over Charlie Hebdo voor waar aan te nemen. Ik ga aan de hand van een aantal voorbeelden laten zien dat complottheorieën vaak op waarheid berusten en geen verzinsels zijn.

De krant noemt in het artikel onder meer de termen Illuminati, Bilderberg, valse vlag-operatie en 9/11 als Amerikaans complot om op een legitieme manier olieland Irak binnen te vallen. Daar haken we nu verder op in.

Geen democratie, maar een oligarchie

Twee politicologen hebben in 2014 bewezen dat de gewone burger nauwelijks invloed heeft op politieke beslissingen. Wie geld en macht heeft, beslist. Martin Gilens van de gerenommeerde Princeton University en Benjamin I. Page van de Northwestern University bestudeerden 1779 beleidskwesties uit de periode 1981-2002 en vrijwel alle kwesties werden in het voordeel van rijke Amerikanen en lobbygroepen van het bedrijfsleven beslist.

De belangen van mensen met lage inkomens werden genegeerd. Rijken zijn goed vertegenwoordigd in de politiek en armen niet. Daarmee is de VS veranderd van een democratie in een oligarchie, concluderen de wetenschappers.

Er is dus wetenschappelijk bewijs dat er een elite is in de VS die aan de touwtjes trekt en bepaalt wat er gebeurt. Dat is geen complottheorie. Er is ook wetenschappelijk bewijs dat het land geen democratie is, maar een oligarchie.

Valse vlag-operatie

Meer voorbeelden. Een wetenschapper van de Universiteit van Ottawa concludeerde na zijn onderzoek dat Oekraïense scherpschutters op het Maidanplein bewust op eigen mensen hebben geschoten om een internationaal conflict uit te lokken.

Volgens Ivan Katchanovski waren de sluipschutters onderdeel van een zogeheten valse vlag-operatie. Ze zouden zijn ingezet om op de demonstranten zelf te schieten met als doel Janoekovitsj de schuld te geven en zijn positie onhoudbaar te maken.

Er is dus wetenschappelijk bewijs dat er krachten actief zijn die gebruikmaken van valse vlag-operaties om incidenten uit te lokken en regimeveranderingen door te voeren. Dat moslimleerlingen geloven in valse vlag-operaties is dus helemaal niet zo verwonderlijk.

Elite in Groot-Brittannië

Nog een voorbeeld. Twee economen hebben onderzoek gedaan naar 28 generaties Britten en kwamen tot de ontdekking dat de rijkste 1 procent al tenminste 800 jaar aan de macht is. Gregory Clark van de Universiteit van Californië in Davis en Neil Cummins van de London School of Economics keken naar achternamen en opleidingsniveau in de periode tussen 1170 en 2012.

Rijkdom en macht zijn erfelijk, zo blijkt uit de studie. Mensen die afstammen van Montgomery’s en Percy’s hebben een onevenredig grote kans om tot de hedendaagse elite te behoren. Daarnaast is het onderwijsbeleid in Groot-Brittannië sterk gericht op de elite. Tot 1986 vroegen Britse universiteiten geen collegegeld, maar tegenwoordig behoren ze tot de duurste ter wereld.

Er is dus wetenschappelijk bewijs dat er een elite aan de macht is in Groot-Brittannië. Dat is geen complottheorie. Dat mensen geloven in een elite die in het geheim een wereldregering vormt is dus helemaal niet zo vreemd.

Meeste oorlogen draaien om olie

Nog één voorbeeld. Wetenschappers hebben voor het eerst krachtig bewijs geleverd dat de meeste oorlogen draaien om olie. Door de geschiedenis heen hebben landen die olie nodig hebben vaak redenen bedacht voor militair ingrijpen in olierijke landen. De onderzoekers stellen dat de Verenigde Staten om deze reden belang hebben bij de strijd tegen ISIS in het noorden van Irak.

Onderzoekers van de universiteiten van Portsmouth, Warwick en Essex kwamen tot de conclusie dat landen zich meestal in een conflict mengen om toegang te krijgen tot olievoorraden. De studie is verschenen in het Journal of Conflict Resolution.

Er is dus wetenschappelijk bewijs dat de meeste oorlogen draaien om olie. Dat is geen complottheorie. Het is dus niet vreemd dat mensen denken dat Amerika Irak binnenviel vanwege de olie.

Tot zo ver de voorbeelden. En ja, om deze informatie op te diepen moet je toch iets verder gaan dan verschillende websites die naar elkaar linken bezoeken en Illuminati intikken in de zoekbalk van YouTube.

Ajarai schrijft dat het antwoord op de vraag hoe radicaal denken bij moslimleerlingen tegen te gaan kan liggen in een les digitale vaardigheden. Ik ben het daar niet mee eens. Ik juich de discussies in de klas over complottheorieën toe. Op die manier gaan leraren misschien ook zelf op onderzoek uit of worden ze aan het denken gezet. Verschillende ouders van leerlingen hebben mij inmiddels gevraagd om extra wetenschappelijke informatie waarmee ze naar een leraar willen stappen of zijn gestapt.

[Zaman Vandaag]

0 0 stemmen
Artikel waardering

Interessant

Vind je dit artikel belangrijk?
Deel het met anderen op je Socials!
+
Meld je aan op onze gratis PUSH meldingen
Aanmelden
?
+
Volg ons op ons gratis Telegram kanaal
Volg Ons
?
+
Steun ons met een vrijwillige bijdrage
Doneer
?

Robin de Boer

Robin de Boer (1983) heeft Economische Geografie gestudeerd aan de Rijksuniversiteit Groningen. Hij is sinds juni 2014 werkzaam als hoofdredacteur van NineForNews.
Aanmelden
Laat het mij weten wanneer er
guest

68 Reacties
Oudste
Nieuwste Meeste stemmen
Inline Reacties
Alle reacties zien
zzzzzzzzzzzzzzz
zzzzzzzzzzzzzzz
9 jaren geleden

het leven is te belachelijk voor woorden ….uit het absolute Niets en dat het dan DIT IS…..Prop nog een kind op deze grafzooiwereld….god… HAHAHA …..ik zou me doodschamen

onbekend
onbekend
9 jaren geleden

wie schiep de leegte in het universum voor de Big Bang?

koloth
koloth
9 jaren geleden

De wereld is zo achtelijk dat het gewoon niet waar kan zijn, ik geloof het dan ook niet.
Maar toch speel ik het spel maar gewoon mee en ben wel benieuwd hoe dit allemaal afloopt.
Ik denk dat we gewoon in de een of andere video meedraaien en als je dood gaat, dan wordt je pas echt wakker.

frans
frans
9 jaren geleden

koninklijke bloedlijnen zijn toch ook altijd aan de orde van de dag geweest.
Rijkdom en macht zijn niet erfelijk, er wordt gehuwd en samen gezworen , en gemoord om de rijkdommen binnen een familie te houden.

Scepticus
Scepticus
9 jaren geleden

Complotdenken is een soort psychische ziekte. De werkelijkheid is voor veel mensen te saai, dus bedenkt men allerlei fantastische samenzweringstheorieën, die vaak ook nog eens versterkt worden door televisie (bijv. de X-Files). Er zijn er zoveel, dat puur statistisch bekeken al volstrekt duidelijk is dat het gros totale onzin is, want indien dit niet zo zou zijn, dan zou er veel meer wetenschappelijk bewijs zijn, en dan zou veel meer top secret informatie uitlekken. Neem bijvoorbeeld de veronderstelling dat de aarde is bezocht door buitenaards leven en dat dit door een globale elite wordt verzwegen. Dat is zeer onwaarschijnlijk, omdat overheden niet genoeg controle hebben op de maatschappij om zoiets geheim te houden op nationaal niveau, laat staan op wereldwijd niveau. Komt nog bij dat 7 miljard burgers tegenwoordig zelf bewijs kunnen vergaren met camera’s en telescopen en toch zijn filmpjes van buitenaardse voertuigen nergens te vinden. Wel zijn er initiatieven geweest zoals het Disclosure Project, maar echt indrukwekkend was dat niet. Getuigenverklaringen, zelfs als ze afgelegd zijn door piloten en astronauten, is natuurlijk geen sluitend wetenschappelijk bewijs. Ook hoogopgeleide mensen verklaren soms de meest absurde dingen, zoals het zien van engelen, demonen, geesten, kabouters, trollen of elven. Een mogelijke verklaring daarvoor is waanzin, drugsgebruik of aandachtstrekkerij. Of deze mensen hebben zich gewoon vergist, dat kan ook.

War on Error
War on Error
9 jaren geleden

scepticus: wat u zegt, bent u zelf.
Complotten ontekennen getuigt van gebrek aan kennis van de geschiedenis. De Romeinse Keizer Caesar werd door een complot vermoord. Ons Koninkrijk kwam middels complotten tot stand. De invoering van de Euro geschiedde om politieke redenen – anders dan het volk werd voorgehouden. Enzovoorts.
In iedere politieke partij is er enorm veel gekonkel, zijn er machtspelletjes en intriges. PvdA stort in, VVD staat ook op knappen. GL is een joke.
Khalif Obama heeft pas een joekel van een villa gekocht – in Dubai. Change, nou dit was dus het plan, en dat is geslaagd: ‘Third Worlding Ameriaca’, 45 milj. werklozen, 1 op 7 aan de voedselbank (food stamps). Het land naar de ‘Filestijnen’, of ‘galamiezen’ zo u wilt.

Heel de EU wordt dezelfde richting opgestuurd.

Rick
Rick
9 jaren geleden

Islamtische kinderen zijn in de ban van het internet. Maar ondertussen geloven ze zelf in een verzonnen god en zijn profeet…..
Die islamieten zelf zijn ook gebrainwasht.

pee
pee
9 jaren geleden

blijkbaar maken onze kinderen de schapen leraren beetje bij beetje wakker , en pikken onze kinderen toch meer van ons op dus misschien wordt dat de generatie die alles duidelijk krijgt

Richard
Richard
9 jaren geleden

Ik heb met Marokkanen en Turken gesproken die veel beter op de hoogte zijn dan de meeste Nederlanders die ik om mij heen ken.
Ik sprak laatst bij de Turkse kapper een paar opgeschoten Marokkanen en was verbaasd te horen hoe goed zij op de hoogte waren omtrent de gebeurtenissen in het Midden Oosten.
Ik had een heel prettig en onderhoudend gesprek met hen.
Juist bij mijn medelanders vind ik vaak kortzichtigheid, en heel veel achterdocht en boosheid naar alles wat anders is. En het is triest dat daardoor de echte vijand niet aangewezen wordt.

ferrimassi
ferrimassi
9 jaren geleden

Yep, jodenhaat is weer helemaal terug in de nederland. 85 iq islam + internet is een gevaarlijke combo.

Dnnnoz
Dnnnoz
9 jaren geleden

Natuurlijk is de alternatieve media niet altijd even gezond en word er teveel gespeculeerd.

Maar kijk wat er tegenover staat. NOS journaal, RTL nieuws, Telegraaf en etc.

er is met nieuws geen grijs gebied, het is absolute propaganda die jou precies genoeg verteld voor de gewenste mening.
Zolang MSM ook weigert de vragen te beantwoorden die mensen stellen, zullen mensen zoals de jeugd op zoek gaan naar andere bronnen. Integer of niet.

BeyazKaranlik
BeyazKaranlik
9 jaren geleden

Het is wel grappig dat ZAMAN daarmee komt!
ZAMAN is en propaganda krant van uiterste. Het is in de handen van Gulen beweging. Mister Gulen zit in de VS onder bescherming van CIA. Ze hebben in vele islamitische staten scholen waar ze de slimste kinderen onderbrengen en “kosteloos” educatie aanbieden. Om op die manier de elite van de toekomst van dat land in parlement te loodsen. Vele andere belangerijke posities worden ook door deze personen aangekleed. Dus mister Gulen dus CIA dus VS en de machten boven VS, kunnen op deze manier al die landen uitbuiten en laten doen wat zij willen.

En het mooiste is, dit is geen komplot theorie…

Elske
Elske
9 jaren geleden

Een van de belangrijkste complot theorieen van de twintigste eeuw was de moord op JF Kennedy. Er zijn films over gemaakt. Zeer belangrijke personen voor onze wereld, die waarschijnlijk kritisch waren en vrede wilden, zijn keer op keer weer vermoord. Van Ghandi, tot de Kennedy’s, Marten Luther King tot belangrijke presidenten in Zuid Amerika (CIA?), Faisal bin Abdoel Aziz al-Saoed, Sadat, Indira Ghandi, Begin, etc.. Soms was de dader redelijk duidelijk. Soms was zeer duidelijk dat er andere krachten achter zaten om een land te ontwrichten cq of omdat de president niet de belangen van een aantal bedrijven (vaak defensie gerelateerd) voorop had. De wereld, ook Brussel, wordt geregeerd door de machtigste bedrijven en daarmee rijkste personen van deze wereld. In Brussel zijn >10.000 bedrijfslobbyisten. Willen we weer betrouwbare politiek krijgen dan moeten deze lobbyisten als eerste uit Brussel worden gegooid. Iemand die dicht bij het bedrijfsleven zit cq Brussel weet dat de Mammon regeert. Dit zal met harde hand bestreden moeten worden. Complottheorieen ontstaan voor een groot gedeelte daar waar de overheid ZEER onbetrouwbaar is geworden (en de bevolking ook geen goede scholing of correcte informatie meer krijgt). De overheid is ZEER onbetrouwbaar, want zij wordt geregeerd door een onzichtbare hand. Het is aan de integere en weldenkende mens van Nederland dat de onzichtbare hand radicaal wordt doorgeknipt! Dus geen gescheld meer, maar denken over een nieuwe betrouwbare overheid, waar mens, milieu en welzijn centraal staan en niet de MAMMON! n.b. lees de citaten van Abraham Lincoln; een van de beste presidenten ooit in een moeilijke tijd > ook vermoord!

Vajito
Vajito
9 jaren geleden

geloof jij in het rtl nieuws, ahhaha mijn kinderen mogen geen tv kijken want ik geloof in de huidige vieze propaganda!!! soms is er wat leuks te vertellen maar vaak is het elite propaganda. wie betaald anders het eten van vieze leugens. ik walg ervan en ben blij met deze page!

Ze laten je zelf denken maar dat is nieuws voor niet alles wat je ziet is waarheid. EN school!??? volgens mij in school onderdeel van de huidige propaganda vorm. warom leren we niet allemaal meteen arabisch en engels vanaf dag 1 op school! hahaha

Leuk hoor duits of frans maar je hebt meer aan chinees of arabisch als het gaat om handel.
Olie makes de world go round en olie zit in arabishce landen midden oosten etc waarom heeft europa vrijwel geen oorlog behalve “tijdelijke aanvallen” iddd wordt is wakker we hebben geen olie hier dus zitten we voorlopig en waarschinlijk heel lang veilig hier.

Complot theorie: open your eyes cause it excists.

Back to top button
68
0
We lezen graag je reactie!x