Twee economen hebben onderzoek gedaan naar 28 generaties Britten en kwamen tot de ontdekking dat de rijkste 1 procent al tenminste 800 jaar aan de macht is. Gregory Clark van de Universiteit van Californië in Davis en Neil Cummins van de London School of Economics keken naar achternamen en opleidingsniveau in de periode tussen 1170 en 2012.
De Engelse bovenklasse nam in de elfde eeuw al achternamen aan die vandaag de dag nog steeds bestaan. Deze achternamen – waaronder Bakersville, Percy, Darcy, Montgomery, Neville en Talbot – werden gecombineerd met gegevens over bezittingen en studies aan Cambridge en Oxford.
Achternamen werden in 1066 voor het eerst aangenomen in Engeland, met name door de Normandische, Bretonse en Vlaamse veroveraars van Engeland. Na 1950 worden de achternamen van de elite nog net zo vaak gevonden als daarvoor, aldus de onderzoekers.
Rijkdom en macht zijn erfelijk, zo blijkt uit de studie. Mensen die afstammen van Montgomery’s en Percy’s hebben een onevenredig grote kans om tot de hedendaagse elite te behoren. Daarnaast is het onderwijsbeleid in Groot-Brittannië sterk gericht op de elite. Tot 1986 vroegen Britse universiteiten geen collegegeld, maar tegenwoordig behoren ze tot de duurste ter wereld.
Alle sociale en economische veranderingen die we zo vanzelfsprekend vinden, hebben helemaal niets veranderd aan de correlatie tussen elite, opleiding en sociale status.
Foto: Alnwick Castle, de residentie van de twaalfde hertog van Northumberland, Ralph Percy (David Simpson)
Blijf op de hoogte & steun onafhankelijke journalistiek
Even voor je naar X gaat
X (voorheen Twitter) toont onze berichten alleen aan ingelogde gebruikers. Als je niet bent ingelogd bij X, krijg je de melding dat @9fornews nog niets heeft gepost — dat klopt niet, ons account is gewoon actief. Log dus in bij X.





Professor: “Stop met vaccinatie tegen baarmoederhalskanker, politici worden omgekocht”
Niet-ingeënte mensen ‘krijgen minder vaak kanker en reuma’
Baby reikt uit baarmoeder en houdt vinger van gynaecoloog vast
Veel weerstand tegen nieuwe wet van Kaag: ‘Burgers voelen zich als crimineel weggezet’
Straling mobiele telefoons verantwoordelijk voor deze mysterieuze ziekte? Hoogleraar doet opvallende ontdekking
Wist je dat kurkuma net zo effectief is als veel medicijnen? We noemen er een aantal
Ben jij ook een moderne slaaf, zonder het te weten?
Grapperhaus heeft op eigen bruiloft lak aan coronaregels. ‘Advies: opstappen!’
Tart een nieuwe ruimtemotor de natuurwetten? Kijk wat deze NASA-wetenschapper heeft ontworpen